Być lepszym człowiekiem: Jak zostać dawcą organów?

Być lepszym człowiekiem: Jak zostać dawcą organów?

Dabliu_Dzej
Jak zostać dawcą organów

W listopadzie ubiegłego roku przygotowałem dla Was post na temat tego dlaczego warto dołączyć do DKMS i zostać dawcą szpiku kostnego. Tym razem chciałbym Was zachęcić do zostania świadomym dawcą narządów.

W Polsce, zgodnie z prawem, przekazanie organów po śmierci jest legalne. Co więcej każdy z nas jest potencjalnym dawcą, chyba, że wyraził sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Niestety liczba przeszczepów organów wciąż jest zbyt mała. Lekarze nie wykorzystują prawa do pobierania narządów zmarłej osoby tak często jak mogliby to robić. Często pojawiają się w nich wątpliwości na tle etycznym czy religijnym. Niestety te wątpliwości sprawiają, że kolejne osoby tracą szansę na życie. Organy, które zabierają ze sobą zmarli do grobu mogłyby uratować życie nie jednemu człowiekowi!

 

 

Jeżeli chodzi o kwestie religijne to chęć oddania narządów w celu ratowania ludzkiego życia papież Jan Paweł II określił jako: „szlachetny czyn będący autentycznym aktem miłości”. Co zatem zrobić, aby dać do zrozumienia lekarzom, że po waszej śmierci mogą wykorzystać wasze organy do przeszczepu? Wystarczy podpisać oświadczenie woli i nosić je ze sobą w portfelu… Tak, to naprawdę tylko tyle.

 

Dołącz do świadomych dawców organów!

Jedną z najfajniejszych akcji promujących zostanie świadomym dawcą organów prowadzą studenci  Gdańskich uczelni. Na stornie dawca.pl możecie pobrać specjalne oświadczenie w formie papierowej bądź zamówić plastikową kartę wraz z opaską za 10 zł.

Ja świadomym dawcą organów jestem już od kilku lat. Was serdecznie do tego zachęcam!

Udostępnij